Haber Detayı
21 Mayıs 2017 - Pazar 15:09
 
AK Parti’de İkinci Erdoğan Dönemi!
Ak Parti’de ‘İkinci Erdoğan’ dönemi bugün yapılan kongreyle başladı.
SİYASET Haberi
AK Parti’de İkinci Erdoğan Dönemi!

Salona sığmayanlar için salonun dışında ekranlar kuruldu. Kongre salonunda, 'Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek', Yürüyeceksin, gençler yürüyecek arkandan', FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin' sloganları sık sık atıldı. Salonda Erdoğan belgeseli gösterildi.   Başbakan Yıldırım, Erdoğan'ı kongre salonunun kapısında çiçeklerle karşıladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım salona birlikte girdi. 'İşte ordu işte komutan' sloganlarıyla karşılanan Erdoğan'ın ilk mesajı 2019 seçimleriyle ilgili oldu ve "Gece gündüz çalışacağız" dedi. Erdoğan'ın A Takımı belli oldu. Listede 31 isim yerini korudu 19 yeni isim var. Bazı isimler liste dışı kaldı.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 370 delegenin imzasıyla Ak Parti Genel Başkanlığına aday gösterildi.

 

AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi  başladı. Kongre için partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara  Arena Spor Salonu'nu doldurdu. 27 Ağustos 2014 tarihinde 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile görevini Ahmet Davutoğlu’na devreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden “aşkım, sevdam” dediği partisinin başına geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,Ak Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, bin  370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday gösterildi.

 

ERDOĞAN  VE YILDIRIM PARTİLİLERE SESLENDİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  saat 11.20'de Ankara Arena Spor Salonu'na geldi. Salonun dışında  Başbakan Yıldırım ve eşi çiçeklerle karşıladı. Erdoğan ve Yıldırım birlikte hazırlanan otobüsün üstün çıkıp partilileri selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, salona giremeyen ve dışarıda bekleyen partililere otobüsün üstünden seslendi. Yıldırım, "AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim" dedi. 

 

GECE GÜNDÜZ YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitap etti. Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Değerli yol arkadaşım Sayın Binali Yıldırım Bey, değerli yol arkadaşlarım; 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Bugün yine sizlerle beraberiz. Sizlerin heyecanı heyecanımızdır. Sabah 04.00'ten itibaren buradasınız. Bu kongredeki heyecanı paylaşmak üzere buradasınız. İzmir'den gelen bir midibüste bir kazanın olması bizleri üzdü. Hamd ediyoruz herhangi bir ölüm söz konusu değil, yaralılara şifa diliyoruz. İnşallah gündüz gece yürümeye devam ediyoruz ve emaneti bugünlere kadar taşıyan gönüldaşım, değerli yol arkadaşım Binali Bey'e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Durmak yok, çok çalışacağız; ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var buna devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonların cevabını sandıkta vereceğiz.

 

 

ERDOĞAN'IN A TAKIMI 

 

Erdoğan'ın oylamaya sunulacak A takımı belli olduğu iddia edildi. Habertürk TV'den Çimen Çetin'in yayınladığı listeye göre  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın a takımı belli oldu.Oylamaya sunulucağı belirtilen MKYK listesinde 19 yeni isim var.  İşte o liste Binali Yıldırım, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hacı Ahmet Özdemir, Hamza Dağ, Harun Karacan, H. Kübra Öztürk, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, E. Emrah Karayel, Jülide Sarıeloğlu, Mahir Ünal, Markar Esayan, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Vedat Demiröz, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış.

 

 

MKYK'DA OLMAYAN İSİMLER 

 

İddaya göre geçen dönem MKYK listesinde olup da şimdi olmayan bazı isimler şöyle:Galip Ensarioğlu, Mehmet Müezzinoğlu,Veysi Kaynak,Yasin Aktay,Şaban Dişli,Ayhan Ogan,Ayşe Sulak Köseoğlu,Edibe Sözen,Emine Nur Günay,Nükhet Hotar,Fatma Güldemet Sarı,Fazilet Dağcı Çığlık,Hüseyin Özbakır,Mahmut Kaçar,Yelda Erol Gökçan,Radiye Sezer Katırcıoğlu,Sema Ramazanoğlu,Serkan Bayram,Yaşar Karayel

 

MKYK'YA YENİ GİREN İSİMLER

 

Bülent Karakuş, Cahit Özkan,Elhem Sancak,Hacı Ahmet Özdemir,Harun Karacan,H. Kübra Öztürk,İbrahim Halil Yıldız,İsa Sinan Göktaş,Mehmet Emin Yılmaz,Recep Uncuoğlu,Rümeysa Kadak,Süleyman Soylu,Tamer Dağlı,Yasemin Atasever,Zeki Aygün, Zelkif Kazdal

 

SALONDA DİKKAT ÇEKEN  SLOGANLAR 

 

Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.  FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin', 'Güven demek, vefa demek, can demek, Erzincan demek', 'Değişimin lideri, milletin partisi' pankart ve afişleri yer aldı.

 

ÖMER HALİSDEMİR'İN BABASI SALONDA


15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi. Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un dev posterlerinin altına "vatan size minnetar" yazıldı.

 

'GENEL BAŞKAN VEKİLİ KOLTUĞU YILDIRIM İÇİN'

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, tüzük değişikliği ile getirilecek olan AK Parti Genel Başkan Vekilliği koltuğunun Binali Yıldırım'a özel olduğunu belirterek kendisinden sonra kalkabileceğini söyledi.

Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve tüm delegelerin imzası ile “genel başkan adayı” olarak önerilecek. Genel başkan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK), Genel Merkez Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

 

6 AYLIK PROGRAM 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yeni döneme dair ilk 6 ayda atılacak adımlara dair mesajlar verecek. Erdoğan mesajlarında iç politikanın yanı sıra AB süreci ve ABD temaslarının ardından ABD ile yeni yol haritasına, dış politika sürecine dair de yeni bir vizyonu çizmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide atılacak adımlar ve reform paketleri ile Meclis çalışmaları ve siyasi adımlarla ilgili de konuşmasında 6 aylık dönemde atılacak adımlara dair açıklama yapacak.

 

TURKUAZ PLATFORMDA

 

Kongrede halef-selef genel başkanların “köklü dostluk ve yol arkadaşlıkları” özel olarak vurgulanacak. Erdoğan ve Yıldırım’ın salona birlikte girmesi, ikilinin eşleriyle beraber salonda kurulacak turkuaz renkli platformda birlikte yürüyüp, karanfil atarak partilileri selamlaması planlanıyor. Kongrede ayrıca “Bitmeyen Sevda Ak Parti” başlığıyla partinin kuruluşundan bu yana geçmişini ve Erdoğan ile Yıldırım’ın yol arkadaşlıklarının da anlatılacağı bir sinevizyon gösterisi yapılacak.

 

HDP'YE DAVET YOK

 

Kongreyi salon içinde ve dışında 60 binin üzerinde partilinin izlemesi bekleniyor. Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdikleri kongre için yaklaşık 500 gazeteci akreditasyon yaptırdı. Sivil toplum örgütleri, önceki dönem ve mevcut il başkanları, önceki dönem ve mevcut milletvekilleri, bakanlar, kurucular, MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları MKYK üyeleri, yabancı misyon, şehit ve gazi aileleri kongreyi salonda izleyecek. Kongreye, CHP, MHP temsilcileri davet edildi. CHP katılmayacağını açıkladı. HDP’ye ise davet gitmedi. 

 

YILDIRIM, GENEL  BAŞKAN VEKİLİ

 

Açıklanan gündem doğrultusunda kongrede parti tüzüğünde de değişiklik yapılacak. Değişiklikle Yıldırım için genel başkan ile genel başkan yardımcıları arasında, “genel başkan vekilliği” gibi özel bir statü oluşturulacak. Yıldırım’ın, Erdoğan’ın katılmadığı toplantılarda parti yetkili kurullarına başkanlık edebileceği vurgulanıyor.Yıldırım’ın kongrenin ardından 22-23 Mayıs’ta Gürcistan’a yapacağı resmi ziyaret ve kongre sonuçlarına ilişkin iki günlük itiraz süresi nedeniyle AK Parti Grubu salı yerine 24 Mayıs Çarşamba günü toplanacak. Basına kapalı grup toplantısında Yıldırım “Grup Başkanı” seçilecek. Erdoğan’ın genel başkan seçilmesinin ardından Meclis grubunda konuşup konuşmayacağı da merakla bekleniyor.

 

‘RABİA’ TÜZÜĞE GİRECEK

 

Ak Parti’nin bugünkü olağanüstü kongresinde, parti tüzüğünde önemli değişiklikler yapılacak. Tüzük değişikliğinin kongre tarafından onaylanması durumunda, sadece genel merkez ile sınırlı genel başkan vekilliği makamı ihdas edilecek. Bu makama Başbakan Binali Yıldırım’ın daha sonra genel başkan tarafından seçilmesi bekleniyor. Dokuz maddeden oluşan değişiklik kapsamında, tüzüğün 4. maddesine “Ak Parti, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi de eklenecek. Ayrıca üç dönem kuralı gerektiği zaman esnetilecek; bu konuda kararı MKYK verecek.

 

DEĞIŞIKLIK KOMİSYONU

 

Ak Parti Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı; dün kongreye sunulacak tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Ak Parti MKYK’nın, tüzük değişikliğiyle ilgili olarak kendisinin başkanlığında toplandığını hatırlatan Yazıcı, Genel Sekreter Abdulhamit Gül, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Fatih Şahin, Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat’ın yer aldığı bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturulduğunu söyledi. Yazıcı komisyonun çalışmalarını tamamladığını, MKYK’nın da yapılan çalışmayı uygun bularak, karara bağlanmak üzere Genel Kurul’a sunulmasına karar verdiğini açıkladı.Yazıcı, tüzükteki dokuz maddede yapılacak değişiklik teklifinin ana omurgasını “Temel Amaçlar” başlıklı 4. maddenin, 16. fıkrasına eklenen hükmün oluşturduğunu aktardı.

 

GENÇ VE AKTIF 50 KIŞILIK  YÖNETiM

 

Ak Parti’de gözler Erdoğan’ın yeni MKYK listesine çevrilmiş durumda. 50 kişilik MKYK’da bazı sürpriz isimlerin de yer alabileceği belirtiliyor. “Genç” ve “aktif” aynı zamanda da il ve bölge dengelerinin korunacağı bir MKYK listesi oluşturmayı planlayan Erdoğan’ın mevcut MKYK’daki isimlerin yarısını değiştirebileceği ifade ediliyor.

Erdoğan’ın yeni yönetimde gençler ve daha aktif çalışacak isimlere yer vereceği MKYK içinden oluşturulacak MYK’da da bunun yansımasının olacağı vurgulanıyor. AK Parti’nin olağanüstü kongresinin ardından, Haziran ayında olağan kongre sürecine start verilecek. Böylece partinin il ve ilçe teşkilatları sil baştan yenilenecek. 6 aylık süreçte teşkilatlardaki yenilenmenin tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Editör: Cengizhan KARA
Etiketler: AK, Parti’de, İkinci, Erdoğan, Dönemi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı