Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 16:46
 
ABD Türkiye'den Petrol Çıkartacak!
Petrol aramak için yapılan ruhsat başvurusu kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
ABD Türkiye'den Petrol Çıkartacak!

ABD'nin Kansas eyaletindeki Wichita şehrinde bulunan şirket  Aladdin Middle East Ltd şirketinin Siirt'de petrol aramak için yaptığı ruhsat başvurusu onaylandı. 5 yıllık lisans işlemi için ağustos 2017'de başvuru yapılmıştı.

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Resmi Gazete'de yayımlanan ilamına göre Amerika merkezli Aladdin Middle East Ltd şirketinin Siirt'deki  petrol arama ruhsatı almak için yaptığı başvuru onaylanarak, 5 yıllığına lisans verilmesi uygun görüldü.

 

Bahsi geçen şirket, yüzölçümü 30 bin 548 hektar olan alanda lisans alabilmek için 4 Ağustos 2017 tarihinde başvurmuştu.

 

Aladdin Petroleum Corporation (APC) 1926 yılında ABD'nin Kansas eyaletinde kurulan şirket, Kansas ve ABD’nin çeşitli yerlerinde büyük petrol sahaları arama faaliyetleri geliştirdi. 2. Dünya Savaşının ardından aralarında Güney Avusturalya sahilleri, Karayipler, Batı Afrika ve Ortadoğu gibi bölgelerde faaliyetler yaptı.

 

Aladdin Middle East Limited. ("AME") ise özel bir doğal gaz arama ve petrol ve üretim firması olarak 1961 yılında kuruldu. Türkiye'nin petrol ve gaz kaynaklarının aranması ve işletilmesi konusuna odaklanmış durumda.

 

Şirketin idari merkezi  ABD'nin Wichita/Kansas'ta, operasyon merkezi ise başkent Ankara'da.

 

Öte yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Shell&Turcas Petrol AŞ'nin Kocaeli'deki Derince Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi'nin depolama tarifesi ile ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi AŞ'nin Mersin'deki Karaduvar tesislerinin depolama ve iletim tarifesi güncellemelerine ilişkin kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ABD, Türkiye'den, Petrol, Çıkartacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı