Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 18:14
 
ABD'den Yeni DSG açıklaması: Birlikte Çalışmaya Devam Edeceğiz Ancak...
ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, 2018 yılında Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile çalışmaya devam edeceklerini ancak onlara verdikleri askeri desteğin seviyesinde yeni düzenlemelere gidileceğini ifade etti.
ORTADOĞU Haberi
ABD'den Yeni DSG açıklaması: Birlikte Çalışmaya Devam Edeceğiz Ancak...

 Brett McGurk, ülkesi ABD’nin DSG’ye giden silahlar konusunda her zaman Türkiye’ye karşı çok şeffaf olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.

 

DSG'ye gönderilen silahlar konusuna değinen McGurk, "Rakka çok kuvvetli bir şehir savaşı olacaktı bunun için Başkan kararı gerekti. Çünkü çok sınırlı da olsa silah göndermemiz gerekecekti ki bu konuda NATO müttefikimiz Türkiye’ye karşı çok şeffaf olduk. Ama sonuçta Rakka’ya gideceksek bu kararın alınması gerekiyordu ve alındı. Bugün artık operasyonun ana aşaması tamamlandığı için gönderdiğimiz askeri desteğin seviyesinde düzenlemeler yapılacak" dedi.

 

Konuşmasının devamında DSG ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Brett McGurk, şunları söyledi:

 

"Yerel güçlerle çalışmak için Suriye’de kalmayı sürdüreceğiz. Eğitmekte olduğumuz Rakka’nın iç güvenlik gücü Demokratik Suriye Güçleri ile çalışmaya devam etmemizi sağlayacak bir güç. Ancak yıllar geçtikçe kampanya başlarken verdiğimiz desteğin biçiminde yeni düzenlemeler olacaktır. Bu çok olağan bir durum. Zaten plan her zaman buydu. Bu önümüzdeki yıl da bir şekilde devam edecek.

 

.Ancak Suriye’de kalmaya devam ettiğimiz sürece DSG ile çalışmayı sürdüreceğiz. Yerel halkın kendi yaşadıkları bölgelerde söz sahibi olmasını istiyoruz.

 

Suriye'de Hala Çok Yolumuz Var

 

Suriye içinde küçük cephelerde IŞİD’le ciddi çatışmalar devam ediyor. Bu iş henüz bitmiş değil. 2017 yılında önemli başarı kaydetmiş olsak da bu konuda çalışan kimse şampanya patlatmaya başladığımızı söyleyemez. Hala çok yolumuz var. Suriye’de sahada muhtemelen hala aylar sürecek operasyonlar olacak. Sadece geçen hafta koalisyon 31 hava saldırısı düzenledi. Bu saldırılarda üst düzey IŞİD yöneticileri öldürüldü.

 

Uzlaşmanın Yeri Soçi Değil Cenevre

 

Suriye’deki aktörleri bir araya getireceği söylenen Soçi toplantısı için Ruslarla görüşüyoruz. Önce Kasım'da yapılacak dendi, sonra Aralık dendi, şimdi Ocak hatta Şubat deniliyor. Rusya bize Soçi’nin doğrudan Cenevre’ye katkı sağlayacak bir şey olacağını söylüyor. Eğer öyleyse nihayetinde Cenevre sürecine katkı sağlayabilir. Ancak biz şunu kesinlikle desteklemeyiz; Cenevre’ye paralel tamamen başka bir süreç. Bu tür bir sürecin meşruiyeti de olmaz. Siyasi uzlaşmanın yapılacağı yer Cenevre. Bu sadece ABD’nin politikası değil Rusların da Da Nang açıklamasıyla kabul ettiği bir şey. Dolayısıyla Soçi meselesinin nereye varacağını bekleyip görmek gerekecek.

 

İranlıların garantör olduğu her şeye gerçek bir şüpheyle baktığımızı da söylemek isterim. Astana sürecine katılmamamızın sebebi de bu tür bir inandırıcılık sorunu olmasıydı." 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ABD'den, Yeni, DSG, açıklaması:, Birlikte, Çalışmaya, Devam, Edeceğiz, Ancak...,
Yorumlar
Haber Yazılımı