Haber Detayı
20 Mayıs 2017 - Cumartesi 12:02
 
AB' den Facebook'a Rekor Ceza Verildi
Avrupa Birliği, Facebook'a yüklü miktarda para cezası verdi.
TEKNOLOJİ Haberi
AB' den Facebook'a Rekor Ceza Verildi

Avrupa Birliği Komisyonu, Facebook şirketine WhatsApp'ın satın alınması sürecinde sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle para cezası verdiğini açıkladı. Facebook WhatsApp,  uygulamasını 2014 yılında yaklaşık 22 milyar dolara satın almıştı.

 

Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında Avrupa Birliği düzenleyici kurumuna kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde sözlerde bulunmuştu. Ancak, Facebook ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook'la paylaşmaya başladı.

 

 Avrupa Birliği Komisyonu, geçen aylarda Facebook'a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiği ve  Avrupa Birliği düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi bir suçlama yöneltmişti. Facebook'un Avrupa Birliği Komisyonu'na verdiği yanıtların ve yaptığı açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon Euro para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

 

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek Avrupa Birliği Komisyonun yetkileri arasında buluyor. Avrupa Birliği Komisyonu, bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB', den, Facebook'a, Rekor, Ceza, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı