Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 22:34
 
Irak'ın kuzeyindeki tartışmalı referandumda ilk sonuçlar açıklandı.
Irak'ın kuzeyindeki tartışmalı referandumda ilk sonuçlar açıklandı.
DÜNYA Haberi
Irak'ın kuzeyindeki tartışmalı referandumda ilk sonuçlar açıklandı.

Kuzey Irak'ta Barzani'nin düzenlediği bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi bitti. Sandıklar kapandı, sayım başladı. Sandıkların kapanmasının ardından Irak Dışişleri Bakanlığı sınırda Türk askeri ile birlikte manevra yapmaya başladıklarını duyurdu.

 

Bağdat yönetimi Kerkük'te askeri güç bulundurma kararı aldı. Bağdat ayrıca IKBY kontrolündeki tüm sınır kapılarının kapatılması ve Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi talimatı verdi. Saatler sonra gelen bir başka karar ise, Barzani ve ekibinin banka hesaplarının takibe alınması oldu.

 


Kerkük'ün güneyindeki önemli Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da bugün Şii milisler Haşdi Şabi ile Peşmerge arasındaki tartışma çatışmaya dönüştü. Haşdi Şabi'nin açtığı ateşte bir Peşmerge öldü, yaralılar var. Haşdi Şabi komutanından "Bir sonraki hedef Kerkük" açıklaması geldi.Bölge ülkelerinden İran kara sınırını da kapattığını duyurdu. Referandumu tanımadığını ilan eden Suriye ise, "Biz sadece birleşik bir Irak'ı tanıyoruz. Irak'ın bölünmesine yol açacak herhangi bir süreci reddediyoruz" açıklamasını yaptı. Suriye'den gelen açıklamayla birlikte Barzani'nin çevresindeki tüm ülkeler aynı noktada birleşti. Türkiye, İran, Irak ve Suriye dışında IKBY'nin dünyaya çıkış şansı yok.Gün içinde basın toplantısı düzenleyen IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, canlı yayında "Referandum asla 26 Eylül'de bağımsızlık ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor, asla Türkiye için tehdit değildir. Referandum, sınırları belirlemek için değildir" ifadesini kullandı.Referandum sonuçlarının 72 saatte açıklanmasının beklendiğini aktaran Reuters, 5.2 milyon seçmenin bulunduğu bölgede oy pusulalarında dört ayrı dilin yer aldığını bildiriyor: Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Irak'ın, kuzeyindeki, tartışmalı, referandumda, ilk, sonuçlar, açıklandı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı