Haber Detayı
17 Haziran 2017 - Cumartesi 21:17
 
40 Bin Liralık Cihazı 3 Bin 500 Liraya Ürettiler!
Bayburt Üniversitesi öğrencileri yaklaşık 40 bin lira değerindeki CNC freze tezgahını, 3 bin 500 liraya mal etmeyi başardı.
TEKNOLOJİ Haberi
40 Bin Liralık Cihazı 3 Bin 500 Liraya Ürettiler!

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Çolak, CNC olarak bilinen "Bilgisayarlı Nümerik Kontrol" freze tezgahlarının parça başına düşük maliyet, üretimde esneklik ve kolay işleme gibi birçok avantajı nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

 

Maliyeti çok yüksekti 

 

CNC freze tezgahlarının hem bölgedeki firmalar hem de kendileri için oldukça maliyetli cihazlar olduğunu belirten Çolak, "Maliyetinin yüksekliği yanında kurulum maliyeti ve sonrasında servis hizmeti, yaşanan bir sorunda firmaya ulaşmak gibi birçok sıkıntıları var. O yüzden firmalar buna geçiş sürecinde biraz sıkıntı yaşıyor. Çünkü sadece alıp kurmakla iş bitmiyor." dedi.

 

40 bin liralık cihazı 3 bin 500 liraya ürettiler

 

 

40 bin liralık maliyet 3 bin 500 TL'ye düştü 

 

Çolak, böyle bir cihazın bölümleri için gerekli olduğunu ancak yüksek maliyeti nedeniyle alamadıklarını kaydederek, "Böyle bir cihazı piyasadan 40 bin lira civarında bir fiyata alabilirdik. Biz bunu TÜBİTAK desteğiyle fakültemize ekstra bir yük getirmeden 3 bin 500 liraya tamamladık." ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 40, Bin, Liralık, Cihazı, 3, Bin, 500, Liraya, Ürettiler!,
Yorumlar
Haber Yazılımı