Haber Detayı
17 Ekim 2017 - Salı 20:51
 
28 Şubat mağdurları, o yılların kaybını hala yaşıyor!
28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, 28 Şubat dönemindeki günlerin yeni nesile iyi anlatılması gerektiğini ifade ederek, o yılların kaybını hala yaşadıklarını belirtti.
GÜNDEM Haberi
28 Şubat mağdurları, o yılların kaybını hala yaşıyor!

Türkiye tarihine "post modern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle mağdur olan öğrenciler, kurdukları 28 Şubat Öğrenci Derneği ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Dernek Başkanı Emine İlyas yaşadıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 28 Şubat dönemindeki günlerin yeni nesile aktarılması gerektiğini ifade eden Emine İlyas,  “28 Şubat dönemini bizzat yaşayanlar şu anda da liyakat sahibi olanların sahada olması gerekiyor. O günkü yaşananların bir daha yaşanmaması için sahada olmak içinde 28 Şubat Öğrenci Derneği’nin kurarak buna vesile olmak istedik. Yaşadıklarının telafisi, mağduriyetlerin tespit edilmesi ve giderilmesi adına hak taleplerimizi duyurmak adına bir çatı altında toplandık” dedi.

 

YILLAR SONRA EĞİTİMİMİZİ TAMAMLADIK’

 

1997 yılında Burdur Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliğinde ikinci sınıf öğrencisiyken yasakla karşılaştığını ifade eden Başkan İlyas, “O dönemde sınıfa başörtülü derse girdiğimiz için 50 arkadaşımızla birlikte önce uyarı sonra da uzaklaştırma cezası aldık. Sonrasında bu iş olmayacak diye okulu bıraktık. 2011 yılında gelen afla birlikte Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde özel öğrenci olarak eğitimimi tamamladım” diye konuştu.

 

‘O GÜNKÜ ŞARTLARLA BUGÜN AYNI DEĞİL’

 

“Türkiye genelinde benim gibi 539 arkadaşımız var ve bu arkadaşlarımız da bu şekilde eğitimlerimizi tamamladık” diyen İlyas, “O zamanlarda KPSS benzeri sınavlarda 50 alan göreve başlıyordu.  O dönemde memuriyetten ihraç edilenler memuriyetlerine iade edildiler. Bu kadar yıldan sonra tekrar eğitim alıp 20 yaşındaki öğrencilerle üniversitemizi tamamladık. Aradan geçen zaman dilimi içerisinde personel istihdam sistemi değiştiği için kamuya istihdam edilemez hale geldik. Öğretmen alım sistemi, kadrolar, değişti. Bizim istediğimiz pozitif ayrımcılık değil.  O dönemki KPSS puanları dahi dikkate alındığında sorun çözülecek vaziyette. Mevcut sistemde mezun öğrencilerle bizim aynı değerlendirilmemiz tekrar bir mağduriyet çıkardı. Biz sınav olsun istiyoruz. Yalnızca KPSS’nin o günkü başarı kriterleri uygulansın istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 28, Şubat, mağdurları,, o, yılların, kaybını, hala, yaşıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı